Czy miłość wampira i człowieka jest w stanie przetrwać

Saga “Zmierzch” to cztery książki, które opowiadają o miłości niemożliwej. Edward Cullen, który jest wampirem zakochuje się z wzajemnością w młodej dziewczynie Belli Swan. Szanse na powodzenie ich związku są iluzoryczne, ale bohaterowie robią wszystko, by ich miłość przetrwała. Czy im się uda?

Pierwsze spotkanie Belli i Edwarda

Powieść rozpoczyna przeprowadzka nastolatki Belli Swan ze słonecznego Phoenix, w którym mieszkała z matką do deszczowego Forks, które zamieszkuje jej ojciec. Ze względu na nowy związek matki bohaterka postanawia przeprowadzić się do ojca mimo, że pogoda w Forks ani nowa szkoła nie napawa jej optymizmem. Do czasu gdy poznaje Edwarda Cullena, którego zachowanie fascynuje ją od pierwszego spotkania. Jak się okazuje zainteresowanie jest wzajemne. Wszyscy w szkole widzą, że zarówno Edward jak i jego rodzina wyróżniają się wśród miejscowych. Okazuje się, że rodzina Cullenów to wampiry. 

Cztery tomy walki o miłość

Saga “Zmierzch” składa się z czterech tomów. W pierwszym Bella i Edward poznają się. Główna bohaterka wkracza w nieznany świat wampirów, w którym panują inne zasady niż w jej dotychczasowym życiu. Jednak Cullenowie różnią się od standardowych wampirów tym, że nie piją ludzkiej krwi. Gdy inne wampiry dowiadują się  istnieniu Belli, dziewczyna staje w niebezpieczeństwie. Czy rodzina Cullenów na czele z Edwardem będzie w stanie ją uratować?

W drugim tomie Bella zostaje narażona na niebezpieczeństwo na urodzinach. Po zranieniu w palec dochodzi do niekontrolowanej sytuacji, po której rodzina Cullenów wyprowadza się z Forks. Bella nie może przeboleć straty i próbuje wszelkich możliwych sposobów, aby odzyskać Edwarda.

Po powrocie Edwarda Bella w końcu dostaje to o co prosiła. Jej chłopak zgadza się przemienić ją w wampira, jednak po drodze dziewczyna musi spełnić kilka warunków. Bohaterowie biorą ślub.  

W czwartej części książki pojawia się córki Belli i Edwarda, Renesmee Cullen. Jej narodziny sprawiają, że Cullenami zaczyna interesować się królewski ród wampirów – Volturi, którzy obawiają się, że dziecko zrodzone z człowieka i wampira może być zagrożeniem dla wszystkich wampirów, którzy chcą pozostać w ukryciu. Cullenowie razem z wampirami, które stają po ich stronie stają do walki o nowego członka rodziny.